אלמנט משמעותי בעת בחירת פנסים או גופי תאורה יש לקחת בחשבון ולהתחשב באיזור בו הם ימצאו, בין היתר יש להתחשב גם בשאלה האם הפנסים יחשפו לצורה של רטיבות או מים הן מגשם, הן מאיזור של בריכה, שפיכת נוזלים שונים בסביבת הרמקול במסיבות, מועדונים או אולמות אירועים, ועוד.

במדינת ישראל עושים שימוש במספר תקנים הקיימים להסדרת מידת ההגנה מפני תנאי מזג אוויר, אבק, רטיבות ומים, כחלק מתקן המכונה IP שהוא מדד הגנת מכשיר מפני נוזלים ומוצקים. לכל פנס או גוף תוארה מוצמד סימון או תווית המציינת את מידת ההגנה שלו. יש לשים לב כי לא כל תקן IP הוא התקן המתאים לנו, וקיימים הבדלים במידת האטימות בין התקנים.

IP68 – אטום לאבק וטבילה
IP67 – אטום לאבק וטבילה (עד 1 מ’)
IP66 – אטום לאבק וגלי מים
IP65 – אטום לאבק וסילון מים מכל כיוון
IP54 – מוגן מפני כמות לא מזיקה של אבק וטיפטוף (מכל כיוון)
IP44 – מוגן מפני מוצקים גדולים מ-1 מ”מ וטיפטוף (מכל כיוון)
IP23 – מוגן מפני מוצקים מעל 12 מ”מ וטפטוף (עד 60 מעלות)
IP40\20 – מוגן אדים
IPX7 – תקן חדש ומחמיר ביותר של הגנה על מכשירים אלקטרונים שונים מפני מים. עמיד לחלוטין בפני מים, יכול להיות שקוע במים למשך 30 דקות בעומק של מטר.

גופי תאורה ופנסים אותם נייעד לסביבה פנים משרדית, ביתית, ושאר מקומות בהם החשיפה לנזולים שואפת לאפס, יתאימו לדרגת אטימות כמו IP20  או IP54, לעומת זאת גופי תאורה ופנסים המתאימים לסביבה חיצונית או לשאר מקומות שבהם יש סיכון לחשיפה לנוזלים יצטרכו דרגת אטימות IP65. לכן, בעת רכישת פנסים יש להיוועץ עם צוות מקצועי העוסק בתאורה, ולו ידע בהבדלים בין התקנים השונים ומשמעותם, והתאמת כל גוף תאורה בעל תקן שונה לצרכי הלקוח.

כתוב תגובה